HaberCarsamba.net Çarşamba haberleri, samsun haberleri, samsun çarşamba son dakika haberleri

“Sivas Katliamı; Cumhuriyet Devrimlerine Karşı Yapılmıştır”

Eğitim-İş Samsun Şubesi tarafından 2 Temmuz 1993’te Sivas’ta yaşanan ve 35 kişinin hayatını kaybettiği katliamla ilgili yıldönümünde basın açıklaması gerçekleştirildi.

Eğitim-İş Samsun Şube Örgütlenme Sekreteri Volkan Erken tarafından gerçekleştirilen basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“2 Temmuz 1993’te Sivas’ta yaşanan ve tarihe “insanlık suçu” olarak geçen katliamın üzerinden  27 yıl geçti. Madımak Oteli’nde 35 aydın, sanatçı, yazar ve gencimiz yakılarak katledildi. 35 insanımızın yaşamına kıyanları bir kez daha şiddetle kınıyoruz ve lanetliyoruz.

Orada yakılan, yalnızca masum insanlar değildi. Orada katledilmek istenen adalet, çağdaşlık, bağımsızlık ve özgürlüktü. Emperyalizme karşı omuz omuza savaşarak, çağdaşlaşmanın kapısını aralayan bu halkı yeniden bölme oyunu 12 Eylül öncesinde; Kahramanmaraş’ta ve Çorum’da yaşanılan insanlık dışı katliamların bir benzeri Sivas’ta da denendi.

Aradan geçen 27 yılda katliamın sorumluları baştan savma bir şekilde yargılanmış, göz önünde olan bazı insanlar sözde cezalandırılmış, ancak katliamın ele başlarının, yöneticilerin ve siyasi iradenin rolü sorgulanmamıştır. Sivas davasında katilleri savunanlar, üst düzey bürokrat, milletvekili ve hatta bakan olmuşlardır. 

Sivas katliamını oluşturan çağ dışı anlayışlar ve eğitim politikaları değişmediği sürece benzer olaylar dün olduğu gibi yarında yaşanmaya devam edecektir.

Sivas katliamı gibi insanlık suçlarını bir daha yaşanmamalıdır.

Bu ülkede yaşayan 83 milyon vatandaşımızı birleştirecek temel unsurlar cumhuriyetin kurucu değerleridir. Ülkenin birliği, bütünlüğü, laik bilimsel eğitimi, eşit yurttaşlık haklarımız, bu hakların korunması için adeletin bağımsızlığı, hakkın hukukun her alanda korunduğu, kamuda kayırmacı ve ayrıştırıcı uygulamalardan vaz geçildiği, mülakatlarla yaşatılan haksızlıkların bir an önce ortadan kaldırıldığı bir düzen hepizin  özlemidir.Bu değerlere hep birlikte sahip çıkmaya dün olduğu gibi daima devam edeceğiz.

Bugün yaşadığımız, baroları ve meslek odalarını düşüncelerine göre ayrıştırma yanlışlığı, toplumu etnik yapılarına  ve düşüncelerine göre ayrıştırma sürecini de hızlandırır. Bu senaryoların benzerlerini yakın tarihimzde sahneye koyanların nasıl iktidarla işbirliği halinde bütün kurumları ele geçirdiklerini hep berber gördük ve yaşadık.Yargıyı nasıl yok ettiklerini gördük.Yetmedi 2016 yılında FETÖ darbe girişiminin bu ülkeye neler yaşattıklarını gördük.

Bütün bu yaşanan olaylar;  Sivas olaylarından gerekli dersin çıkarılamadığını göstermektedir. Türkiye’de hala halkımız , inancıyla , etnik kimliğiyle, siyasi tercihiyle ayrıştırılarak, kamplara bölünmeye, ötekileştirilmeye çalışılmaktadır.

Eğitim-İş olarak diyoruz ki; cumhuriyetin çağdaşlaşma ve aydınlanma devrimlerini yok etmeye çalışanlar ve etnik ayrımcılıklar, halkımızın sağduyusu sayesinde, hiçbir zaman amacına ulaşamayacaktır. Türk halkı, Atatürk ilke ve devrimlerinin ışığında, kendisine bırakılan emanete sonsuza kadar sahip çıkacak, bu güzel coğrafyada barış ve kardeşlik içinde yaşamaya devam edecektir. 

Sivas katliamında yaşamını yitiren aydınlarımızı, sanatçılarımızı unutmadık, unutturmayacağız.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ