HaberCarsamba.net Çarşamba haberleri, samsun haberleri, samsun çarşamba son dakika haberleri

Pera Değerli Hayatlar Özel Engelli Bakım Merkezi’nin Temeli Atıldı

Çarşamba TSO Başkanı Ahmet Yılmaz’ın kurucusu olduğu Pera Değerli Hayatlar Özel Engelli Bakım Merkezi’nin temeli AK Parti Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Valisi Osman Kaymak ve protokol üyelerinin katılımı ile Samsun’un Atakum ilçesinde gerçekleştirildi.

Temel atma töreninde konuşma gerçekleştiren Çarşamba TSO Başkanı ve Pera Değerli Hayatlar Özel Engelli Bakım Merkezi kurucusu Ahmet Yılmaz, “15 yıl önce 4,5 yaşında işitme engelli olduğunu öğrendiğimiz çocuğumuz, 4,5 yaşına kadar annenin ‘a’sını babanın ‘b’sini söyleyemeyen işitme engelli çocuğumuzu Ondokuz Mayıs Üniversitesi Odyoloji Bölümü profesörüne götürdüğümüz zaman çocuğumuzun duymadığını öğrenmiştik ve özel eğitim alanı ile ilgili hiçbir bilgimiz yoktu, dünyamız yıkılmıştı. Profesör, o tarihte çocuğun konuşabilmesi için önce kulak cihazına ihtiyacı olduğunu ve kulak cihazı ile birlikte eğitimle bu ihtiyacını gidereceğini ifade etmişti. Kulak cihazıyla birlikte Samsun’da böyle bir eğitim merkezi olmadığını söyleyerek bizi Ankara’ya yönlendirmişti. Çocuğumuzun her hafta 3 gün Ankara’da olması gerektiği söylenince bizde Çarşamba’ya özel eğitim kurumu açtık ve şu anda 600 öğrencimiz var. Devamında da Atakum’da açtığımız Pera Özel Eğitim Merkezi ile engellilerimize 15 yıldır hizmet veriyoruz. Allah’a şükürler olsun çocuğumuz kendisi için açtığımız özel eğitim kurumuna öğretmen olarak geri dönecek.

Samsun’da 7 tane özel bakım merkezi var, bunların hepsi dolu, bundan sonra Samsun’da özel bakıma ihtiyacı olan çocuklar başka illere gönderiliyor. Bunun önüne geçmek için Pera Değerli Hayatlar Özel Engelli Bakım Merkezi’ni kuruyoruz ve başka illerden de ilimize bakım için gelecek engellilerimiz olacak. Ben bu nedenle merkezimizin Samsunumuza ve Türkiyemize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

Yılmaz’ın ardından söz alan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ise şunları söyledi:

“Ahmet Bey yaşadıkları sonucunda özel eğitim kurumunu Samsun’da ilk kuran ve bugünlere gelmiş bir kardeşimizdir. Türkiye aşağı yukarı 18 yılda bu konuda büyük mesafe kat etti. Batı toplumlarının bile önüne geçmiş durumundayız. 400 bin civarında engellimiz ve buna karşılık üstüne düşeni yapan bir ülkeyiz. Samsun’da 10 bin vatandaşımıza bu hizmet veriliyor. Biz de bunu artırmayı planlıyoruz. Hepimiz engelli olmaya adayız. Ahmet Başkanım çocuğu konuşamayınca engelli olduğunu öğrenmiş. Engelli olan vatandaşlarımız sadece o aileye ait değil hepimize aittir. Onlara hizmet vermek hepimizin görevidir. Bugün sekizincisinin temelini atıyoruz, ancak dokuzuncu, onuncusunu da tesis etmek gerekir. Çünkü Samsun pek çok konuda bölgesinde önder ve bu konuda da önder olmak zorundadır. Ben bu duygularla temelini atacağımız engelli bakım merkezimizin ilimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in ardından söz alan AK Parti Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, “Bu bakım merkezimizin temelini atmaktaki niyet çok bariz, sonuçta inşallah hayır olacak. Ahmet Bey evladı için girdiği bu sektörde engelliler için hizmet veriyor. Bu hizmette Samsun’a ve Türkiye’ye hayırlı olsun” diye konuştu.

Son olarak söz alan Samsun Valisi Osman Kaymak ise şunları dile getirdi:

“Ahmet başkanımız özel gruplara hitap eden çalışmalar yapıyor. Son on yılda hükümetimiz bu konuda büyük çalışmalar yaptı. Türkiye sosyal güvenlik anlamında büyük hizmet veriyor. Bu hizmetler tüm hızıyla devam ediyor. Engelli vatandaşlarımızı devletimiz artık yalnız bırakmıyor. Ben Samsun’da sekizincisinin temelini atacağımız merkezimizin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”

Konuşmaların ardından gerçekleştirilen Kur’an tilaveti sonrasında temel atma töreni gerçekleştirildi.

Temel atma törenine AK Parti Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Valisi Osman Kaymak ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in yanı sıra Samsun İl Jandarma Alay Komutanı İbrahim Güven, Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Salıpazarı Belediye Başkanı Halil Akgül, Eski Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, oda başkanları ve davetliler katıldı.

Haber: M.Emin COŞKUNDERE / Yaşar KARAMAN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ