HaberCarsamba.net Çarşamba haberleri, samsun haberleri, samsun çarşamba son dakika haberleri

“ÖTV Muafiyetinden Engelliler Ne Kadar Faydalanıyor?”

Çarşamba Bedensel Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Kerim Deniz, yaklaşan Engelliler Haftası öncesi engellilerin ÖTV muafiyetine ilişkin açıklamada bulundu.

Deniz konu ile ilgili şunları söyledi:

“10 -16 Mayıs günlerini kapsayan hafta, Birleşmiş Milletler tarafından Engelliler Haftası olarak kabul edilmiştir.

Pandemi şartları altında önlem ve kısıtlamalar ile yaşadığımız bu zorlu süreçte sosyal devlet ilkesi, çağdaş eğitim, erişilebilir bilgi ve uygun hayat şartlarının önemini bir kere daha anlamalıyız.

Buradan bahsetmek istediğimiz önemli konulardan biri ise ÖTV muafiyeti: haksızlığın had safhaya ulaştığı yasa yapıcıların dikkatine sunulması gereken konulardan biri olan ÖTV muafiyeti engellilere tanınan bir hak iken engellilerden fazla engelli olmayan şahısların kullanımına sunulan istisnadır. Nedir bunlar?

1. Ağır engellilerin yakınlarının da kullanımına sunulan muafiyetten engelliler ne kadar istifade ediyor acaba.

2. Gayri resmi rakamlar gösteriyor ki Ekim ayında satılan yaklaşık 50 bin aracın 5 bin kadarı ortopedik engellinin kendisi kullanırken 45 bine yakın araç ise engelli yakınları tarafından kullanılmakta. 

Burada engelli gerçekten düşünülmüş mü oluyor. Plazaların da işine geldiği gibi teknik muayene raporu gerektirmeyen engelli yakınına araç satmanın daha kolay olduğu oysa engellinin kendisinin kullandığı araçlar için istenen teknik muayene raporları satış yapan plazalar için prosedür diye zorlandıkları durumdan ötürü yakınları adına araç almak daha kolay gelmekte. Burada devlet büyük zarara uğratılmakta olup teknik muayene raporları engelli adına alınan Araça-lardan da istenmeli ağır engelliler için en azından lifli araçlar satılabilmeli ve projelendirilmelidir.

İnsanlık onuruna, eşitliğe saygılı adil bir toplum ve farkındalık mümkün!”

Haber: Arzu KARAMAN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ