HaberCarsamba.net Çarşamba haberleri, samsun haberleri, samsun çarşamba son dakika haberleri

“Otistik ve Zihinsel Engelli Bireylerin Eğitimine Yönelik Eğitici Eğitimi” Projesi Başladı

Çarşamba Belediyesi Özel Eğitim Uygulama Okulu ile Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı(OKA) destekleme kapsamında yürütülen “Otistik ve Zihinsel Engelli Bireylerin Eğitimine Yönelik Eğitici Eğitimi” projesi başladı.

Proje kapsamında yürütülecek eğitimi Gaziosmanpaşa Üniversitesi Özel Eğitim Bölüm Başkanı Öğretim Üyesi Dr. Serkan Talas, Çarşamba Belediyesi Özel Eğitim Uygulama Okulu konferans salonunda verecek.

Projenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Okul Müdürü Muhammet İleri, OKA ile işbirliği içerisinde olmaktan dolayı memnuniyetini dile getirdi. İleri, konuşmasında Özel Eğitim Okullarının amaç ve kapsamından bahsetti.

Okul Müdürü Muhammet İleri, 90 gün sürecek olan projede 50 öğretmene 16 saat teorik, 40 saat süper vizyon desteği verileceğini aktardı.

İleri okulla ilgili olarak bilgiler de verirken, “Çarşamba Belediyesi Özel Eğitim Uygulama Okulu 2013 yılında bir başka okulun bünyesinde 8 derslikle faaliyet göstermeye başlamış, 2018 yılı Eylül ayı itibariyle Çarşamba Belediyesi tarafından yapılan bağımsız binasına geçerek 23 derslikle eğitim öğretim hayatına devam etmektedir. Okul, 4-27 yaş aralığında orta ve ağır düzeyde zihinsel engelli ve otistik öğrencilere eğitim vermektedir. Okul özel eğitim gerektiren bireylerin eğitsel ve sosyal gelişimlerini destekleyerek en az sınırlandırılmış ortamlarda özel eğitim yöntem ve teknikleri kullanılarak topluma uyumlarını, bağımsız yaşam becerileri kazanmalarını ve kendi bireysel yeteneklerinin farkında olmalarını sağlamak amaçlanmıştır. OKA ile birlikte yürütülen proje kapsamında da katılımcılara sunulacak eğitim ve danışmanlık hizmeti içeriği; çocukları doğru değerlendirme, beceri eğitimi, davranış azaltma, dokümantasyon ve raporlama, mesleki davranış ve uygulamalarını kapsıyor. Katılımcılara sunulacak eğitim hizmetleri hem teorik hem de uygulamayı kapsayan atölye çalışmaları biçiminde gerçekleştirilecektir, danışmanlık süreci ise eğitim programı sonrasında öğretmenlerin iş başında desteklenmesine yönelik süpervizyon hizmetini kapsamaktadır. Bu proje sonucunda; motivasyon sistemi, temel öğrenme becerisi ve iletişim becerisi kazandırmak amaçlanmıştır” şeklinde konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ