HaberCarsamba.net Çarşamba haberleri, samsun haberleri, samsun çarşamba son dakika haberleri

ÖĞRETMENLER KURTARICIDIR

Öğretmenler Günü nedeniyle mesaj yayımlayan ADD Samsun Şubesi Başkanı Dr. Işık Özkefeli, Mustafa Kemal Atatürk’ün, “milletleri kurtaracak olanlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir” sözünü hatırlatarak,  “24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu olsun” dedi.

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

ADD (Atatürkçü Düşünce Derneği) Samsun Şubesi Başkanı Dr. Işık Özkefeli, yayımladığı mesajında ikinci sırada, “Cumhuriyetin ilk döneminde milli kültürün geliştirilmesi, halka yayılması ve benimsetilmesi amacıyla arka arkaya devrimler yapılmıştır. 1 Kasım 1928 de “Türk Harflerinin Kabul ve Tatbiki Hakkında Kanun” çıkarılmış, “Millet Mektepleri” açılmış ve 24 Kasım 1928 de bu okulların Başöğretmeni Mustafa Kemal olmuştur. Bu günü de Öğretmenler günü olarak kutluyoruz” şeklinde konuşarak günün geçmişini hatırlattı.

“Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli; kültür, sanat, eğitim ve bilime dayanmaktadır. Eğitim, Atatürk Devrimi’nin en önemli unsurudur. Eğitimin, laik ve bilimsel olması bu nedenle yaşamsal değerdedir. Cumhuriyetin özgür, akılcıl yani “fikri hür, irfanı hür nesiller” yetiştirme hedefini gerçekleştirecek kişiler de elbette ki öğretmenlerimizdir” diyen Özkefeli; Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, “milletleri kurtaracak olanlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir” sözüyle ulusların medeniyet yolundaki yarışında en önemli gücün öğretmenler olduğuna işaret etmiştir. Bizde bu anlam ve değerlerle  24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyoruz” dedi.  

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün inşa ettiği eğitim sisteminin ve bu sistemin baş tacı öğretmenlerin son yıllarda olduğu gibi bu yıl da 24 Kasım tarihini buruk bir şekilde karşıladıklarını iddia eden ADD Samsun Şubesi Başkanı Dr. Işık Özkefeli, bugün öğrencisi ve öğretmeni ile birçok sorunun yaşandığı eğitim sisteminin maalesef sürdürülebilirliğini kaybettiğini savundu.

Eğitim sisteminin siyasi iktidarların elinde yapboza dönüştüğünü öne süren Özkefeli, “Sistem milli olmaktan çıkarılmış, siyasi iktidarların amaçlarına hizmet eder hale getirilmiştir. Atatürk Devrimi’nden ve kazanımlarından intikam almak duygusuyla hareket eden siyasiler, laik ve bilimsel eğitim başta olmak üzere Cumhuriyetimizin değerlerini yok etmişlerdir” dedi.

Özkefeli son olarak, “Başta, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ü özlem ve minnetle anarken; sevgi, emek ve özveri ile yeni nesillere rehberlik eden, onurlu meslekleriyle her zaman sevgiyle andığımız, saygın kişilikleriyle yüreklerimizde yaşattığımız tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü en içten duygularla kutluyor, aydınlanma mücadelesinde yalnız olmadıklarını bir kez daha yineliyoruz” dedi.

                                                                                                                                             Ahmet Naci KILAVUZ

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ