HaberCarsamba.net Çarşamba haberleri, samsun haberleri, samsun çarşamba son dakika haberleri

“Kudüs Kırmızı Çizgimizdir”

Terme Belediye Meclisi’nde grubu bulunan siyasi partiler ortak bildiriyle Trump’ın sunduğu ‘Orta Doğu Barış Planı’nı kınadı. Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Kudüs kırmızı çizgimizdir” dedi.

Terme Belediye Meclisi Şubat ayı oturumu öncesi okunan tüm parti gruplarının ortak bildirisiyle Trump’ın sunduğu ‘Orta Doğu Barış Planı’nı kınadı.

Terme Belediye Meclisi’ndeki tüm üyelerin imzasını taşıyan bildiride şu ifadelere yer verildi:

“Müslümanlar için “Kudüs” kutsal şehirlerimizdendir. İslamiyet’te Kudüs, Milattan sonra 610 yılında ilk Kıblemiz olmuştur ve Kur’an-ı Kerim’e göre Hazreti Muhammed (s.a.v), 10 yıl sonra Miraç’a bu şehirden çıkmıştır. Bu nedenle Kudüs Filistin ve biz Müslümanlar için büyük öneme sahiptir.
ABD Başkanı Donald Trump, 28 Ocak 2020 tarihinde İsrail ve Filistin meselesiyle ilgili “Yüzyılın Anlaşması” diye nitelendirdiği sözde barış planınl resmen açıkladı. Bu açıklamasında Kudüs’un tamamının İsrail’e bırakılması gibi Filistin’in aleyhine maddeleri de içeren sözde anlaşmayı dile getirmiştir. İsrail Başbakanı Netanyahu da Trump’a destek vererek; Filistin tarafının kabul etmediği anlaşmanın çok büyük ve İsrail için çok değerli olduğunu kaydederek, “Bu önemli bir firsat ve biz bunu kaçırmayacağız. Bu yüzyılın anlaşması” yorumunu yapmış. ABD ve İsrail geçmişten günümüze Kudüs Şehri üzerinde hain planlarını her fırsatta dile getiren ülkelerdir. Bu duruma Filistin cephesinden tepkiler çığ gibi yükselmektedir.

Hükümetimiz; ABD Başkanı Donald Trump’ın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile birlikte açıkladığı tek taraflı ‘Yüzyılın Anlaşması’ planına tepki göstererek Dış İşleri Bakanlığımız resmi sitesinden söz konusu banş planının yok hükmünde olduğunu, böyle bir barış planını ülke olarak tanımadığımız şeklinde açıklama yapılmıştır.
Kudüs Müslümanların onuru, İbrahimi geleneğin kutsal mekanı ve Filistin’in ebedi başkentidir.
Bu açık gerçeği yok sayan Trump ve İsrail’in Filistinlilere ve Müslümanlara danışmadan hazırladıkları sözde barış planı barışın değil savaşın ve gerilimin tohumlarını tüm dünyaya ekmektedir.

İslam dünyasındaki siyasi zaaflardan istifade ile ilan edilen bu plan Müslüman halkların samimi savunucuları tarafindan asla kabul edilmeyecektir. Kudüs bizim kırmızı çizgimizdir. Yarınlarımızı karanlıktan kurtarmak için hiçbir aynm gözetmeksizin birbiriyle kenetlenen tek yürek olan Müslüman alemine tebriklerimizi sunuyoruz. Terme Belediye Meclisi olarak bölünmez bütünlük karşısında dik duruşumuzun simgesi olan bu bildiriyi yayımlıyoruz.
Terme Belediye Meclisi, İslam aleminin yanındadır. “Allah Filistin halkının ve Müslüman aleminin yar ve yardımcısı olsun.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ