[url=https://hizliresim.com/kI8VUn][img]https://i.hizliresim.com/kI8VUn.gif[/img][/url]
[url=https://hizliresim.com/kI8VUn][img]https://i.hizliresim.com/kI8VUn.gif[/img][/url]
HaberCarsamba.net Çarşamba haberleri, samsun haberleri, samsun çarşamba son dakika haberleri

“Kanunlar Uygulansa Bunları Konuşmayacaktık”

Saadet Partisi Çarşamba İlçe Başkanı İbrahim Seven, AK Parti tarafından sokak hayvanlarının uyutulmasına ilişkin yasa tasarısına tepki gösterdi.

Saadet Partisi olarak meclise kanun teklifi verdiklerini ancak bu teklifin AK Parti ve MHP milletvekilleri tarafından reddedildiğini hatırlatan Saadet Partisi Çarşamba İlçe Başkanı İbrahim Seven, “Hepinizin yakından takip ettiği üzere sahipsiz sokak köpekleri sorunu son zamanlarda gündemimizi sık sık meşgul eden bir konu haline gelmiştir. Bu konu, üzerinde en çok konuşulan meselelerden biri olmasına rağmen somut hiçbir adımın atılmadığı ve aynı zamanda suiistimal edilen bir konu olarak karşımızda durmaktadır. Bu sorun, hem insanlarımızın can güvenliği hem de sokak hayvanlarının refahını olumsuz etkileyen bir boyuta ulaşmıştır. Sorunu ortaya çıkaran aslında sahipsiz sokak köpekleri değil uygulamalar ve yetkili mercilerin yaklaşımlarıdır. 20 yıl önce yapılmış fakat birtakım sebeplerle uygulanmamış kanunlar ve düzenlemeler için kurumları suçlamak, sorunun kontrolden çıktığı bir aşamada kimseye fayda getirmeyecektir. Bu nedenle yeni bir düzenlemeye ihtiyaç olduğu açıktır. Bilinmelidir ki sokak köpekleri sorunu, sadece toplumu ilgilendiren bir güvenlik, sağlık ve çevre koruma sorunu değil aynı zamanda sahipsiz hayvanların da mağdur olmasına sebep olan bir olgudur. Bu konu üzerine çalıştığımız süre boyunca toplumun kimi kesimleri arasında ciddi bir kutuplaşma meydana geldiğini üzülerek gördük.”

SAADET PARTİSİ’NİN KANUN TEKLİFİ

Seven, Saadet Partisi’nin verdiği kanun teklifinde yer alan maddeleri de şu şekilde sıraladı:

“- Mevcut kanundaki sokak hayvanlarının kısırlaştırıldıktan sonra alındıkları alana bırakılması uygulaması değiştirilecek. Sokak köpekleri kısırlaştırıldıktan sonra tekrar sokağa bırakılamayacak.

-Barınak ve bakımevlerinin yanı sıra yaşam alanları kurulacak. Barınak ve bakımevlerinin şartları iyileştirilecek. Tüm mekanlar 7/24 canlı izlenebilecek.

-Bağış toplayan hayvansever kuruluşlar barınak ve bakımevi kurmakla yükümlü olacak.

-Barınak, bakımevi ve yaşam alanlarında çalışan personellere eğitim zorunluluğu getirilecek. Gönüllülerin barınak ve bakımevlerini ziyaret etmesi ve aktif görev almaları kolaylaştırılacak.

-Evcil hayvan satışı kontrol altında olacak. Hayvan sahiplendirme esas alınacak. Kedi ve köpeklerin izinsiz satışı engellenecek. Bu hayvanlar üzerinden maddi gelir elde etmek isteyenlere caydırıcı cezalar uygulanacak.

-Tüm evcil hayvanlar mikroçip ile kayıt altına alınacak. Hayvanların sokağa bırakılması, kaybolması, hastalık bulaştırması gibi olumsuzlukların önüne geçilecek.

-Tehlikeli yasak ırklara izin verilmeyecek. Bu hayvanlar için verilen cezalar artırılacak. Tehlikeli yasak ırkların saldırılarından sahipleri sorumlu olacak.

-Cezalar daha caydırıcı olacak. Hayvanlara şiddet ve işkence uygulayanlara, eziyet edenlere ve kötü muamelede bulunanlara, hayvanları sokağa terk edenlere daha caydırıcı cezalar uygulanacak.”

KANUNLAR UYGULANSA BUNLARI KONUŞMAYACAKTIK

‘20 yıl önce çıkarılan kanunlar tam manasıyla uygulanmış olsaydı bu gün bunları belki de konuşmayacaktık’ diyen Saadet Partisi Çarşamba İlçe Başkanı İbrahim Seven, “İnsanlar mağdur olmayacaktı. Tabi ki gelinen bu süreçte üzücü olaylar da yaşandı. Köpek gruplarının yaşlı, genç, çocuk saldırılarını hep beraber duyduk izledik. Ağır yaralananlar ve hatta ölenler oldu. Bu elbette görmezden gelinilemez. Bu konu ile alakalı ölenlere bir kere daha rahmet, yaralananlara geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Buradan hareketle her yaratılanın bir gayesi varsa tedbirlerini alarak bütün canlıları yaşatmak idarecilerin işidir. İdarecilikte bir dert, sıkıntı olmadan onu görmek ve tedbirlerini almak sanatıdır. Belediyelere kanunla verilen yetkilerin gereği yapılmış olsaydı bu mağduriyetler yaşanmayabilirdi” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Haber Merkezi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ