HaberCarsamba.net Çarşamba haberleri, samsun haberleri, samsun çarşamba son dakika haberleri

Kadın Çiftçilere Zirai İlaç Semineri

Çarşamba İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü bünyesinde görev yapan ziraat mühendisleri tarafından Kirazbucağı Mahallesi’nde üretim yapan  kadın çiftçilere mahallenin camisinde zirai ilaç semineri verildi.

Mahalledeki kadın çiftçilerin yoğun katılım gösterdiği seminerde ziraat mühendisi, zirai ilaçların bilinçsizce ve hatalı kullanımı durumunda insana, doğaya, çevreye, hayvanlara vermiş olduğu zararlara ve yanlış ilaç kullanımından doğabilecek sağlık problemlerine vurgu yaparken hangi ilaçlamaların yapılması gerektiği konusunda bilgiler verdi.

Tarım Bakanlığı olarak tarımı iyileştirmek adına entegreli ve ürün yönetimine dayalı projeler yapıldığını ve birçok köyde bu projeleri dönüşümlü bir şekilde yayarak yapmaya çalıştıklarını belirten ziraat mühendisi, “Biz bu proje için üreticiler seçiyoruz. Kayıtlı olan esas üreticiler başta olmak üzere kayıtlı olmayan üreticileri de dahil ediyoruz. Biz bu üreticilerle birlikte bahçelere giriyoruz, hangi ilaçlamaları yapmaları lazım, ne şekilde budama yapmanız lazım, başka neler yapılabilir diye üreticileri uyarıyoruz ya da toplu mesaj olarak kişileri bilgilendiriyoruz” şeklinde konuştu.

Seminer sonunda Kirazbucağı Mahallesi’ndeki çiftçi kadınlar ziraat mühendislerine teşekkür etti.

Haber: Seçil DOĞAN / Elif BOLAT

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ