HaberCarsamba.net Çarşamba haberleri, samsun haberleri, samsun çarşamba son dakika haberleri

KADES denenerek tanıtıldı

İçişleri Bakanlığı tarafından kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet ve taciz gibi eylemlerin önüne geçebilmek adına oluşturulan ve dijital bir uygulama olan “Kadın Acil Destek Uygulaması” (KADES) düzenlenen etkinlik ile Samsun Valisi Osman Kaymak ve protokol üyeleri tarafından tanıtıldı.

Etkinlikte uygulamayı deneyen Vali Osman Kaymak, akıllı telefon ile uygulama içerisindeki polis çağırma butonuna bastı. Etkinliğin düzenlendiğinden haberi olmayan polisler ise 3 dakika içinde alışveriş merkezine geldiler. Kaymak, uygulamanın gönderdiği konuma 3 dakika içerisinde ulaşan polis ekiplerini tebrik etti.

Samsun İl Emniyet Müdürlüğü ve Karadeniz İlleri Kadın Platformu (KİKAP) Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen KADES uygulaması tanıtımı ve broşür dağıtımı programı Yeşilyurt Alışveriş Merkezinde(AVM) gerçekleşti. Programa Samsun Valisi Osman Kaymak, İl Emniyet Müdürü Ömer Urhal, Samsun Baro Başkanı Av Kerami Gürbüz, Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürü Tekin Balcı ve davetliler katıldı.

KİKAP Derneği tarafından hazırlanan serginin açılışından sonra konuşan Samsun Valisi Osman Kaymak, Şehirleşmenin olduğu yerlerde ciddi şekilde sosyal sorunlarında artabileceğine dikkat çekti. Devlet olarak her gün yeni paketler açıldığını ve hükümetin bu konuda Aile Politikalar Bakanlığını kurduğunu da vurgulayan Vali Kaymak, “Maalesef buna rağmen aile içi şiddet, intiharlar,kadın cinayetleri devam ediyor. Bunlar toplumsal bir sorun ve bütün bunlar toplumun katmanlarıdır. Herkes bu konuya el atacak. Belediyelerin artık bir park yapması, yol yapması kadar sosyal sorunlar önemlidir.  Bu yönüyle bizler adliyemiz ve emniyetimiz ile çok derin bir çalışma içindeyiz. Hep beraber el ele vermemiz halinde bu sorunu çözebileceğimizi düşünüyorum. KADES uygulamasında kadın en küçük bir rahatsızlık duyarsa bu uygulamayı cep telefonlarına indiriyor. Anında emniyet birimleri onu takibe alıyorlar. En etkili şekilde tedbir kararları alınıyor” dedi.

KADES Nedir?

Akıllı telefon kullanıcısı bir kadının, Google Play Store ve Apple Store uygulamasından indireceği “Kadın Destek Uygulamasını (KADES)”, TC kimlik numarasını girerek ve sonrasından Emniyet Genel Müdürlüğü serverlarından gelen aktivasyon kodu ile aktif hale getirebilecek. Uygulama ile aile içi ve kadına yönelik şiddet mağduru kadınların acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak bir tuşla 155 Polis İmdat acil çağrı merkezine ulaşarak, yardım çağrısının yapıldığı olay yerine en yakın ekip veya devriyenin sevk edilerek olaya müdahalesi sağlanacak.

Ahmet Naci KILAVUZ

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ