HaberCarsamba.net Çarşamba haberleri, samsun haberleri, samsun çarşamba son dakika haberleri

“İlk Adımdan Kuruluşa Milli Mücadele Karma Sergisi” Açıldı

Samsun Valisi Osman Kaymak, protokol üyeleri ile birlikte Samsun Valiliği 100.Yıl Koordinasyon Merkezi tarafından hazırlanan “İlkadımdan Kuruluşa Milli Mücadele Karma Sergisi”nin açılışını gerçekleştirdi.

Açılış öncesi bir konuşma yapan Samsun Valisi Osman Kaymak, “Bu yıl, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Milli Mücadeleyi başlatmak üzere Samsun’a çıkışlarının 100. yıl dönümü. Bu vesileyle ilimizde pek çok etkinlik yaptık. Hep söylüyoruz, Samsun ilkadım kenti. Samsun Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atıldığı bir kent. Bizler Samsunlular olarak bundan onur ve gurur duyuyoruz. Samsun, 100. yıl etkinliklerini çok güzel ve sorunsuz bir şeklide yaparak Türkiye’nin gündemine girdi. Özellikle ilimizde kutlanan 19 Mayıs etkinliklerinde Sayın Cumhurbaşkanımız ve siyasi partilerin genel başkanlarının Samsun’a gelmesi, Türkiye’nin birlikteliği adına çok güzel bir görüntü oluşturdu. Bundan dolayı Sayın Cumhurbaşkanımıza ve siyasi parti genel başkanlarına çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

100 Yıl önce başlayan Milli Mücadele bitmedi, halen daha devam ediyor diyen Samsun Valisi Osman Kaymak ,”Bu coğrafya çok zor bir coğrafya. Onun için birlikte olmaya, birbirimizi sevmeye ve güçlü olmaya çok ihtiyacımız var. Biraz sonra açılışını yapacağımız sergi, Genelkurmay ATASE Dairesi Başkanlığından alınan belge ve fotoğraflar ile OMÜ Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Bölümü, SAMFAD üyesi yerel sanatçılar tarafından hazırlanan 63 eserden oluşmaktadır. Bu sergi bizleri Mili Mücadele yıllarına götürecek. O günlerin o yılların canlı tutulması çok önemli. Bu sergi şu ana kadar yurt dışında Paris, Berlin, Belçika ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde açıldı. Buralardan bu sergiyle ilgili çok güzel geri dönüşler aldık. Bu sergimiz ülkemizde de İstanbul, İzmir, Ankara ve Amasya’da açıldı. Önümüzdeki günlerde de bu karma sergimiz Hollanda, Almanya, Kosova, Makedonya ve Bulgaristan; yurt içinde ise, Diyarbakır, Sivas, Erzurum, Kahramanmaraş ve Gazitantep’te vatandaşlarla buluşacak” dedi.

Bugün bu sergiyi ilimizde açmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ifade eden Samsun Valisi Osman Kaymak, “Sergimiz ilimizde Gazi Müzesi’nde 05-08 Aralık 2019 tarihleri arasında halkımıza açık olacaktır. Bütün Samsunluları çocuklarımızla birlikte milli duyguları yaşatacak sergiye davet ediyoruz. Serginin hazırlanmasında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Sergimiz hayırlı ve uğurlu olsun” diye konuştu.

Samsun Valisi Osman Kaymak, konuşmasının sonunda bu serginin hazırlanmasında emeği geçen Amasya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Cumhuriyet Tarihçisi Prof. Dr. Önder Duman’a Milli Mücadele’nin 100.Yılı’na özel hazırlanan Bandırma Vapuru temalı tablo hediye etti.

Daha sonra sergiyi gezen Valimiz Sayın Osman Kaymak ve diğer protokol üyeleri sergideki resimler hakkında Amasya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Cumhuriyet tarihçisi Prof. Dr. Önder Duman’dan bilgi aldı.

İlkadımdan Kuruluşa Milli Mücadele Karma Sergisi’nin açılış törenine ayrıca, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, Adalet Komisyon Başkanı Kemal Alver, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, Vali Yardımcısı Sezgin Üçüncü, İlkadım Kaymakamı İbrahim Keklik, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanı Sg. Alb. Ahmet Bahadır, İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, kumu kurum ve kuruluş müdürleri ile vatandaşlar katıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ