HaberCarsamba.net Çarşamba haberleri, samsun haberleri, samsun çarşamba son dakika haberleri

“Hiç Kimseyi Dinlemez Ben Karşısında Dururum!”

Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, Eğercili Mahallesi’ne kurulması planlanan Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili olarak suskunluğunu bozarak, “Eğer bu işin halkımızın zararına olacağına dair en ufak bir tereddüt olsa hiç kimseyi dinlemez ben bunun karşısında dururum” dedi.

“Büyükşehir Belediye Meclisi’nde bizim burada oyladığımız Biyokütle Enerji Santrali meclisten geçti. Bugün bir gazete bizim başka bir oylamadaki fotoğrafımızı da paylaşarak oraya koymuş. Biz burada 1/1000’liğe nasıl oy verdiysek orada da oyumuzu verdik. Devletimizin Valisi, Büyükşehir Belediye Başkanımız bu konuyla ilgili bir açıklama yapmamışken Çarşamba Belediye Başkanı olarak benim bir açıklama yapmamın doğru olmayacağını düşündüm. Devletimizin Valisi Sayın Osman Kaymak biliyorsunuz ki bir açıklama yaptı. Sonrasında Büyükşehir Belediye Başkanımız da Büyükşehir Belediye Meclisi’nde bir açıklama yaptı. Orada CHP Büyükşehir Meclis Üyesi Çarşambalı olan Atila Tekcan ağabeyimiz, ‘Başkanım ben dün gittim, Çorum Mecitözü’ne, ben Çarşamba’da çöp yakılacağını düşünmüyorum, ama benim yeriyle alakalı tereddütlerim var’ dedi. İyi Parti Grup Başkanvekili arkadaşımız 37 dönüm tarım arazisine yapılacağından bahsetti. Ama 2005 yılından bu yana tarım arazisi niteliğini kaybetmiş ve zemini zaten beton olan bir yere bu santral yapılıyor. Mustafa Başkanımız aynen şunu söyledi; ‘Arkadaşlar batı çevre yolunu konuşuyoruz. Batı çevre yolunu nereden geçireceğiz? Tarım arazisinden geçireceğiz, o zaman yol da yapmayalım.’” dedi.

HİÇ KİMSEYİ DİNLEMEZ KARŞISINDA DURURUM

Halkın zararına olacağına dair içinde bir tereddüt olsa tek başına santralin karşısında duracağını dile getiren Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Arkadaşlar ben Çarşamba’da yüzde 75 oy almış bir kardeşinizim. Eğer bu işin halkımızın zararına olacağına dair en ufak bir tereddüt olsa hiç kimseyi dinlemez ben bunun karşısında dururum. Siyasi gelecek kaygısı olan bir insan kesinlikle değilim. 18 yıl bu memlekette şanıyla şerefiyle avukatlık yapmış biriyim, aynı şekilde de avukatlık yapmaya devam edecek biriyim. Ama amacım bu ilçede Belediye Başkanlığı yaparken günlerimi bereketli geçirmeye çalışmak! Bugün bu konu kesinlikle bilimsel tartışılmıyor tamamen siyasi olarak tartışılıyor. Bugün Avrupa’da İsveç enerji ihtiyacının yüzde 25’ini biyokütle enerji santrallerinden karşılıyor ve hedefleri yüzde 40’a ulaşmak. İnsanlara önce nükleer santral fotoğraflarını gösterdiler, sonra termik santral fotoğrafını gösterdiler, insanlar biyokütle neymiş deyince aynı bacalarla resimleri değiştirerek gösterdiler. Gerçekte kurulacak olanın bacası evlerimizdeki kaloriferin bacası gibi bir baca! Dediler ki; ‘Terme kabul etmemiş Çarşamba niye kabul etmiş?’ Terme’de şu anda bin megavatlık santral doğalgazla, fosil yakıtla çalışıyor. Çarşamba’ya yapılacak olan 26 megavatlık bir santral ve biyo atık yakacak. Terme’deki santral doğalgaz yakıyor hem de buraya yapılacak olanın yaklaşık 45 katı büyüklüğünde! Terme’de yapılacak olan, tartışmalara konu olan kömürle çalışacak olan bir termik santraldi. O zaman ben ilçe başkanıydım, o gün AK Parti İl Başkanı, AK Parti Milletvekilleri, AK Parti İlçe Başkanı hepsi beraber kömürle çalışan santral istemiyoruz dediler. ÇED gerektiği için de ilçe istemediği için yapılmadı.”

HEMŞERİLERİMİZİN KAFALARINDA SORU İŞARETLERİ OLUŞMASINI ANLIYORUM

Bazı kesimlerin biyokütle santralle ilgili algı oluşturmak istediğini söyleyen Doğan, “Bazıları şimdi siyaseten karşılık bulmaya çalışıyor. Önce çöp yakacaklar dediler, ancak adamlar dosyalarında tarımsal atık yakacaklarını yazmış. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı bununla ilgili açıklama yapıyorlar ve devletin kurumları bunun bir zararı yok diyor. İlk defa duymalarından dolayı hemşerilerimizin kafalarında soru işaretleri oluşmasını anlıyorum. Ancak bu durumda biz Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurumlarına inanmak durumundayız. Devletin kurumları, bakanlıkları bununla alakalı ‘Bir sorun yok’ diyor. Mahkeme süreci de sürüyor. Mahkemede bizim bilmediğimiz bir bulguya kavuşur, doğru olmadığını düşünürse zaten kapanır. Buna rağmen bazıları gündem olmaya çalışıyor” diye konuştu.

MİLLETİME KARŞI BİR SORUMLULUĞUM VAR

Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

“Mecitözü Belediye Başkanı ile ilgili bir haber yapıldı. Haberi okuyunca acaba kandırılıyor muyum, benim milletime karşı bir sorumluluğum var dedim ve aradım Belediye Başkanı arkadaşımızı, yapıldığı dönemde belediye başkanı bile olmadığını söyledi ve ilgili gazete ile ilgili yasal süreci başlattığını söyledi. Gerçekten bir zararı varsa ortaya koyalım hep beraber karşı duralım. Türkiye’nin şu anda dışa bağımlılığı yüzde 70, yüzde 30 elektriğimizi kendimiz üretiyoruz. Türkiye’de bugün nükleer santral yok. Amerika’da 150 tane var, Fransa’da 70 tane var, Belçika’da 86 tane var. Avrupa’da neredeyse her şehirde biyokütle enerji santrali var. Orada ilçenin çöpünü yakıyorlar, yaktığı atıktan ilçenin elektriğini üretiyor, suyuyla da ilçenin ısınmasını sağlıyor. Enerji Bakanlığı; ‘Çarşamba’nın 200 kilometre çapında atık üretimi var, bunu anız yakma şeklinde değil ekonomiye kazandıralım’ diyor. Bu santralin bacasında 7 gün 24 saat ölçüm yapan bir cihaz var ve bu verileri Çevre Şehircilik Bakanlığı’na gönderiyor. 1. uyarıda para cezası, 2. uyarıda para cezası, bunun 3. uyarısı yok. Devlet direk kapatıyor ve elektrik almıyor. Buna cesaret edebilecek bir kuruluş olduğunu düşünmüyorum. Avrupalı nükleer santral yapıyor biz biyokütle enerji santraline karşı çıkıyoruz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ