HaberCarsamba.net Çarşamba haberleri, samsun haberleri, samsun çarşamba son dakika haberleri

“Enerji Atlası’nın Yayınladığı Listede Haklılığımız Ortaya Çıkmış Oldu”

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı ve Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, “Enerji Atlası’nın yayınladığı listede Çarşamba Biokütle Santrali yer almadığından inşaatın kaçak olarak devam ettiği devlet eliyle ispat edilmiş oldu” dedi.

LİSTEDE YER ALAN SANTRALLER

Konuyla ilgili açıklama yapan oda başkanlarından Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, “Enerji Atlası, Samsun’da kurulu bulunan lisanslı ve lisanssız enerji santrallerinin listesini de yayımladı. Listeye göre Bilgin Enerji’nin OMV’den satın aldığı 887 MW’lık doğalgaz çevrim santrali, Cengiz Enerji’nin 849 MW’lik doğalgaz çevrim santrali, EÜAŞ’ın 703 MW’lik Altınkaya Barajı ve HES’i, Yeşilyurt Demirçelik Fabrikası’nın 158 MW’lik doğalgaz çevrim santrali, EÜAŞ’ın 69 MW’lik Suat Uğurlu Baraj ve HES’i, EÜAŞ’ın 56 MW’lık Derbent Barajı ve HES’i, Toros Tarım’ın 31 MW’lik Atık Isı Tesisi, KOÇ Holding’in 17 MW’lik Kumköy HES’i, Çarşamba Enerji Elektrik’in 11 MW’lik Çarşamba HES’i, Avdan Enerji’nin 6 MW’lik Biyogaz Tesisi, Türkiye Şeker Fabrikaları’nın 4,75 MW’lik linyit ve fuel oille çalışan tesisi, 4,47 MW’lik Generji HES, ITC-KA Enerji’nin 1,42 MW’lik Çarşamba Çöp Gazı Santrali, Ütopya Enerji’nin 1 MW’lik Güneş Enerji Santrali, Resman Cam’ın 0,49 MW’lik Güneş Enerji Santrali, Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin 0,24 MW’lik Güneş Enerji Santrali bulunuyor.

ÇARŞAMBA VE BAFRA’DAKİ SANTRALLER LİSTEDE YOK

Listede yapım aşamasında ise 3 adet santral gösteriliyor. Ancak Çarşamba İlçesi Eğercili Mahallesi’ne Oltan Köleoğlu Enerji A.Ş.’nin kurduğu Biyokütle Enerji Santrali ve Çınarlık mevkinde C6 Group Karbon Üretim San. ve Tic. A.Ş. tarafından kurulacak olan Piroliz Tesisleri (Mangal ve Nargile Kömürü Üretimi) ile Bafra’da Kızılırmak nehri üzerine Ceyduru Elektrik Üretim AŞ tarafından Doğankaya, Derbent ve Kozağzı Mahallesi sınırları içerisinde yapılması planlanan Duru Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali (HES) listede yer almıyor” şeklinde konuştu.

ÇARŞAMBA’DA HUKUKSUZLUK VAR

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Avcı ve Terme Ziraat Odası Başkanı Ergün, Çarşamba’da yargı kararına rağmen inşaatı devam eden biyokütle enerji santrali ile ilgili suç duyurusunda bulunduklarını belirterek, “Lisans verilmemiş. Yargı durdurmuş. Buna rağmen inşat devam ediyor” dedi.

Samsun Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı ve Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, Çarşamba ilçesi Eğercili Mahallesi’ne Oltan Köleoğlu Enerji tarafından inşa edilmeye devam edilen biyokütle enerji santrali ile ilgili açıklama yaptı. Santral hakkında mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı verdiğini belirten ziraat oda başkanları, suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

AVCI ÇAĞRI YAPTI

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, “Kanunla korunan Çarşamba Ovası’nın tam ortasına zehir kusan bir santrali dikiyorlar. Binlerce ton kül, tarım arazileri üzerine salınacak. Doğamız tarım arazilerimiz yok olacak. Santral ile ilgili açılan davada yürütmeyi durdurma kararı verildi. Santrale lisans verilmemiş. Buna rağmen inşaat tam gaz devam ediyor. Burada bir hukuksuzluk var. Bununla ilgili suç duyurusunda bulunduk. Samsun’da sorumlu kurumlara çağrı yapıyorum; Bu durumu görsünler, önlem alsınlar” dedi.

ERGÜN: İNŞAAT DEVAM EDİYOR

Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, yaptıkları suç duyurusunda ihmali olanların cezalandırılmasını talep ettiklerini belirtti. Lisans almayan ve mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı verdiği bir santralin inşaatının nasıl devam ettirilebildiğini soran Ergün, “Bir mahkemede yürütmeyi durdurma kararı verildi. Başka bir dava daha açıldı, oda devam ediyor. Böyle bir durumda inşaat devam ediyor. Buna aklımız almıyor. Burada bir hukuksuzluk var bunu görün “diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ