[url=https://hizliresim.com/kI8VUn][img]https://i.hizliresim.com/kI8VUn.gif[/img][/url]
[url=https://hizliresim.com/kI8VUn][img]https://i.hizliresim.com/kI8VUn.gif[/img][/url]
HaberCarsamba.net Çarşamba haberleri, samsun haberleri, samsun çarşamba son dakika haberleri

Çarşamba’ya Çevre Dostu Dev Yatırım

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (SASKİ), şehrin en büyük ilçelerinden Çarşamba’ya kazandırdığı İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’ni hizmete aldı. İnşaatı Eylül ayında tamamlanan tesiste günde 15 bin 500 metreküp atık su arıtılıyor. Tesis ile birlikte Yeşilırmak Nehri’nin kirlenmesinin önüne geçtiklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, çevre yatırımlarıyla şehri daha sağlıklı yarınlara taşıyacaklarını söyledi.

17 ilçedeki içme suyu ve altyapı yatırımlarına aralıksız devam eden Büyükşehir Belediyesi yatırımlarını tek tek hizmete alıyor. 4 ilçede 400 bin hanenin içme suyu ihtiyacını karşılayan 19 Mayıs İçme Suyu Artma Tesisini düzenlediği törenle hizmete sunan SASKİ Genel Müdürlüğü, Çarşamba ilçesinde çok önemli bir yatırımı hayata geçirdi. Yapımı tamamlanarak geçen Eylül ayında hizmete sunulan Bafracalı mahallesindeki İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi, faaliyetini 7/24 sürdürüyor. Yaptığı atık su arıtma tesisleri ile örnek gösterilen Samsun Büyükşehir Belediyesi, Çarşamba İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi ile hem doğanın hem de doğal kaynakların korunmasına katkı sağlıyor.

DAHA SAĞLIKLI DAHA YAŞANABİLİR BİR SAMSUN 

İlçe halkının uzun yıllardır beklediği yatırımı hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, sağlıklı bir kent hedefi doğrultusunda altyapı ve çevre yatırımlarına ağırlık verdiklerini söyledi. Projenin Çarşamba ilçesine güç katacağına inandığını dile getiren Başkan Demir, “Çevre kirliliğinin önüne geçerek daha sağlıklı ve yaşanabilir bir Samsun hedefliyoruz. Bunun için de ortaya koyduğumuz vizyon çerçevesinde, tüm içme suyu ve atık su arıtma projelerimizi bitirerek şehrimizi altyapının konuşulmadığı bir kent haline getirmek istiyoruz. Doğayı ve çevreyi koruyarak daha yeşil ve daha temiz bir Samsun için gece gündüz gayretle çalışıyoruz. Tüm amacımız ise kentimizde atık su sorununu tamamen bitirip gelecek kuşaklara sorunsuz temiz ve sağlıklı bir çevre bırakmaktır” diye konuştu.

GÜNLÜK 15 BİN 500 METREKÜP SU ARITIYOR

Gerçekleştirdikleri tüm altyapı yatırımlarıyla Samsun’u her alanda Türkiye’ye örnek gösterilir hale getirdiklerini söyleyen Başkan Demir, “Çarşamba İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nin yapımını tamamlayarak hizmete sunduk. Dev yatırımlarımızdan biri olup, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile AB standartlarında inşa ettiğimiz çevreci tesisimiz, ilçemizin atık sularını arıtmaya başladı. Son teknolojiyle donattığımız ultraviyole dezenfeksiyon sistemine sahip İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi, 7/24 aralıksız çalışıyor. Günde 15 bin 500 metreküp atık suyu arıtıp çevreye ve insan sağlığına zararsız hale getirildikten sonra Yeşilırmak Nehri’ne deşarj ediyoruz. Tesis ile birlikte Yeşilırmak Nehri’nin kirlenmesinin önüne geçtik. Çevre yatırımlarıyla şehrimizi daha sağlıklı yarınlara taşıyoruz. Tesisimiz, başta Çarşamba ilçemiz olmak üzere tüm hemşehrilerimize hayırlı olsun” dedi.

4 BİN 500 METRE KOLLEKTÖR HATTI İNŞA EDİLDİ

Tesisin özellikleri ve sistemi hakkında bilgi veren SASKİ Atıksu Arıtma Dairesi Başkanı Ali Osman Yayla ise ‘’Samsun Büyükşehir Belediyesi SASKİ Genel Müdürlüğümüzün çevre ve insan sağlığını korumak amacıyla yaptığı yatırımlardan birisi olan Çarşamba İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin yapımına 2020 yılında başlamıştık tesisimizi Eylül ayı itibariyle tamamladık. Gerekli kontrol ve denemelerin ardından tesisimizi işletmeye aldık. 10 milyon Euroya mal olup yüzde 87’sini Avrupa Birliği’ne katılım öncesinde yatırım projesi olan İPA kapsamında hibeyle yaptığımız tesisimizde, kaba ve ince ızgara ünitesi, kum ve yağ tutucu ünitesi, biyofosfor ünitesi, çöktürme ünitesi, koku giderim ünitesi ve scada ünitesi bulunuyor” şeklinde konuştu.

SCADA İLE 7/24 İZLENİYOR

Proje kapsamında ayrıca 2 adet atıksu arıtma terfi merkezi ve 4 bin 500 metre atıksu kollektör hattı inşa ettiklerini de dile getiren Yayla, “İlçemizin doğu ve batı yakasındaki toplanan atık sular, güçlü pompalarla önce terfi merkezlerine buradan da arıtma tesisine geliyor. Buradaki kaba ve ince ızgaralardan geçen atık sular, üzerindeki katı maddelerden ayrıştırılıyor. Kum ve yağ tutucuların bulunduğu ünitelerde işleme tabi tutulduktan sonra atık su, biyo fosfor ünitesine alınıyor. Çöktürme havuzlarından sonra da havalandırma ünitesinde biyolojik olarak da arıtılmaktadır. Arıtma tesisimizde 7/24 izleme sistemleri bulunmakta. Sistemimiz bakanlığımızın veri tabanına kesintisiz çevrim içi veri aktarmakta olup bakanlığımız tarafından da takip edilmektedir. Scada Ünitesi’nde de mekanik ve elektronik ekipmanlar ile terfi merkezlerinin kontrolü yapılmaktadır. Tesisimizin güvenliğini sağladığımız bu ünitemizde, ekipmanların arıza durumları, çalışma saatleri, saha enstrümanlarından atık suların karakterizasyonları ve Yeşilırmak’a deşarj ettiğimiz suyun kalitesi gibi veriler anlık olarak izlenmektedir” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ