HaberCarsamba.net Çarşamba haberleri, samsun haberleri, samsun çarşamba son dakika haberleri

Çarşamba’da Üreticilere Organik Gübre Dağıtımı Gerçekleştirildi

‘Organik Havzalarda Organik Üretimin Geliştirilmesi’ projesi kapsamında Çarşamba ilçesinde organik fındık üreticilerine Samsun Valisi Osman Kaymak’ın da katılımıyla organik gübre dağıtımı gerçekleştirildi.

Çarşamba Şeker Fabrikası Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen organik gübre dağıtım töreninin açılış konuşmasını gerçekleştiren Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, “Türkiye’de toplam fındık üretiminin yüzde 15,8’i Samsun’da karşılanmaktadır. Bu üretim içerisinde organik fındık üretimine baktığımızda yaklaşık 37 bin 500 dekar alanda 6 bin 500 ton organik fındık üretimi yapılmaktadır. Gerçekleştirdiğimiz projenin amacı çevreye karşı daha duyarlı davranmak ve üreticilerimizi organik üretim konusunda bilinçlendirmektir. Çarşamba ilçemizde 244, 128 de Terme ilçemizdeki çiftçilerimize dağıtılmak üzere toplam 372 tane katı, 900 tane de sıvı gübre dağıtımı gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.

Sağlam’ın ardından söz alan Doğu Karadeniz Projesi(DOKAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Yusuf Mengi ise şunları söyledi:

“Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi olarak 2014-2018 yıllarını kapsayan dönemde 9 ilin kapsayıcı eylem planını yaptığımız planlamamız 2019 yılı sonu itibariyle sonuçlandı. 2020 yılı itibariyle de 2021-2023 yılının çalışmalarına hızlıca başladık. Önümüzde yoğun bir dönem var. Geçmiş dönemden aldığımız tecrübelerle yeni dönemi daha iyi planlayacağız. 2014-2018 döneminde Samsun’a tahsis ettiğimiz kaynak 2 milyar 700 milyon liradır. Bu kaynak yeni dönemde artarak devam edecektir. Bu projelerde güzel sonuçlar almaya başladık ve hayırlısı ile böylede devam edecek.”

Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Yusuf Mengi’nin ardından söz alan Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, “Tarım ilimiz, ülkemiz ve tüm dünya için önemli bir husustur. Üretimin bilinçli yapılması ve doğal olması beslenme açısından çok önemlidir. Özellikle de doğal yöntemlerle fındık üretiminin yapılması kalitesini artırmakta ve dolayısıyla da markalaşma adına çok önemlidir. Ben projede emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Son olarak söz alan Samsun Valisi Osman Kaymak ise şunları söyledi:

“2019 yılı içerisinde devletimizin Samsun’da çiftçimize verdiği destek 218 milyon liradır. Yeter ki çiftçimiz daha çok üretsin. Samsun gerçekten önemli bir tarım kentidir. Çarşamba Ovası, Bafra Ovası, Vezirköprü Ovası, fındığımız, çeltiğimiz ve sebzelerimizle Türkiye’nin Çukurova’dan sonra en önemli ovalarından birisiyiz. Türkiye önemli bir üretim alanına dönüştü. Ancak Samsun’un ihracat ürünleri arasında ihraç ettiği bir tarım ürünü yok. Tarlada ürettiğimizi satıyoruz. Organik üretim ve yaşam artık dünyada büyük önem kazanıyor. Bizim de Samsun olarak organik ürünler üreterek dünya pazarına açılmamız ve tarımsal ürünleri ihraç etmemiz gerekiyor.”

Konuşmaların ardından üreticilere organik gübrelerin dağıtımı protokol üyeleri tarafından gerçekleştirildi.

Organik Gübre Dağıtım Töreni’ne Samsun Valisi Osman Kaymak, Doğu Karadeniz Projesi(DOKAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Yusuf Mengi, Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, Çarşamba İlçe Emniyet Müdürü Turgay Begen, Çarşamba İlçe Tarım ve Orman Müdürü Osman Akman, Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Yılmaz, Çarşamba Organik Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Ali Bakır, muhtarlar ve üreticiler katıldı.

Haber: Yaşar KARAMAN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ