HaberCarsamba.net Çarşamba haberleri, samsun haberleri, samsun çarşamba son dakika haberleri

“Çarşamba’da Seracılık Artıyor”

Çarşamba İlçe Tarım ve Orman Müdürü Osman Akman, Çarşamba’da seracılığın Tarım ve Orman Bakanlığı’nın destekleri ve müteşebbislerin girişimleriyle artmaya başladığını söyledi.

Çarşamba ilçesinde Taşdemir ve Tilkili Mahallelerinde seracılık yapan üreticileri ziyaret eden Çarşamba İlçe Tarım ve Orman Müdürü Osman Akman, üretimi yapılan ürünlerle alakalı olarak üreticilerden bilgi aldı ve Otluk Mahallesi’nde bir üretici tarafından 21 dönüm alan üzerine yeni yapılan serayı ziyaret etti.

Çarşamba’da sera üretimi ile ilgili açıklama yapan Akman, “Çarşamba ilçesi çok verimli topraklara sahip ve üreticimiz fındığın yanı sıra seracılığa yöneliyor. Çünkü seracılık ile yılın 12 ayı üretim yapabiliyorlar. Bu da üreticinin daha çok para kazanmasını sağlıyor. Şu anda ilçemizde ahşap yapı ve çelik konstrüksiyon olmak üzere toplam 3 bin dönüm seramız var. Son dönemde kısmen azalmaya başlayan sera alanı gerek Tarım ve Orman Bakanlığı’nın destekleriyle gerekse de farklı sektördeki müteşebbislerin girişimleriyle artan bir trende girdi. İlçemizdeki eski ahşap seraların yerine de çelik konstrüksiyondan yapılan seralar artıyor. Biz de İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak üreticilerimize elimizden gelen desteği veriyoruz. Bugün ziyaret ettiğimiz seralarımızda Taşdemir Mahallesi’ndeki 3 dönümlük seramızda çilek üretimi, Tilki Mahallesi’ndeki seramızda da 5 dönümlük alanda marul üretimi yapılıyor. Seracılık sayesinde üreticimiz farklı ürünleri üretebiliyor ve satışını gerçekleştirebiliyorlar. Otluk Mahallesi’nde de yeni yapılan 21 dönümlük sera ile üreticimiz 2020 yılı içerisinde üretime başlayacak” şeklinde konuştu.

Haber: M.Emin COŞKUNDERE / Seçil DOĞAN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ