HaberCarsamba.net Çarşamba haberleri, samsun haberleri, samsun çarşamba son dakika haberleri

Çarşamba Ziraat Odası Başkanı’ndan Fındık Üreticilerine Uyarı

Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, üreticileri fındık yeşil kokarcası zararlısı hakkında uyardı.

Aydemir, yeşil kokarca popülasyonun yüksek seviyelere ulaştığı bu dönemde çiftçilerin kimyasal mücadele ile fındık zararlısına karşı önlem alması gerektiğini söyledi.

Çiftçilerin fındık yeşil kokarcasına karşı dikkatli olması gerektiğini belirten Aydemir, şunları dile getirdi:

“Fındık kokarcası yeşilimsi kahve renkli olan yeşil kokarca kışı ergin olarak dökülmüş yapraklar altında ya da benzeri korunaklı yerlerde geçirir. Hava sıcaklığı 18-20 dereceyi bulduğunda böcek larvalarını fındık dallarına bırakarak ürüne zarar vermeye başlar. Meyveler iç doldurmaya başladığı dönemde emilmek suretiyle buruşuk ve yer yer çöküntülü olan şekilsiz içler oluşur. Yeşil kokarca fındıkta erken dönemdeki beslenmesi ile boş oluşuma, şekilsiz iç meydana gelmesine ve meyve dökülmelerine sebep olur.”

Fındık zararlıları ile mücadelede üreticilere büyük görev düştüğünü vurgulayan Aydemir, şunları kaydetti:

“Kimyasal mücadele ile zararlıyı doğru zamanda uygun ilaçlamayla popülasyonu azaltıp zamanla ortadan kaldırmayı sağlamak mümkündür. Çarşamba Ziraat Odası olarak fındık üreticimizin her zaman yanındayız. Beş kişilik tarım danışmanı ekibimizle hem sahada hem Ziraat Odasında üreticilerimize gerekli bilgilendirmeler ve eğitimler verilmektedir.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ