[url=https://hizliresim.com/kI8VUn][img]https://i.hizliresim.com/kI8VUn.gif[/img][/url]
[url=https://hizliresim.com/kI8VUn][img]https://i.hizliresim.com/kI8VUn.gif[/img][/url]
HaberCarsamba.net Çarşamba haberleri, samsun haberleri, samsun çarşamba son dakika haberleri

“Bu Santral Gelecekte Solunum Yolu Hastalıklarına Neden Olacak”

Çarşamba ilçesi Eğercili Mahallesi’ne Oltan Köleoğlu Enerji tarafından yapılan biyokütle enerji santrali inşaatının durdurulma kararının Samsun Bölge İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmesi sonrası açıklama yapan İyi Parti Çarşamba İlçe Başkanı Turhan Yazıcı, “Bu santral faaliyete geçerse beş-on yıl içerisinde solunum yolu hastalıkları ile karşı karşıya kalacağız” dedi.

İyi Parti Çarşamba İlçe Başkanı Turhan Yazıcı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“2020 yılı maalesef üzücü ve şaşkınlık verici olaylarıyla yaşanmaya devam etmektedir.

Yaşanan doğal afetler, salgın hastalık süreci ve milli güvenliğimizi yakından ilgilendiren kaygı verici olaylar hepinizin malumudur. Bu maalesef ülke geneline mal olan bir fotoğraftır.

Bir de yerel anlamda tezahür eden meseleler bulunmaktadır.

Bunlardan bir tanesi de ilçemizi, bölgemizi bağrından ilgilendiren bir ihanet projesidir.

Henüz bir hafta önce mahkemenin verdiği adalet timsali bir kararla mühürlenen Zehir Santrali’nin durdurulması kararı Samsun Bölge İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmiştir.

Dünya Koronavirüs salgınına odaklanmış, ülkemiz bu mücadelenin eşiğinde yaşam mücadelesinde olumlu adımlar atmak gayretindeyken, yerelde sermaye baronları rant masasındaki sosyal mesafesizliğinden taviz vermemektedir.

Koronavirüs’ün öldürücülüğünde en büyük etkenlerden bir tanesi de solunum yolu rahatsızlığının bulunmasıdır. Şimdi diyeceksiniz: “Bu meselenin Biyokütle Santrali ile ne alakası var?”

Alakasını belirtelim:

Bu santral yerleşim yerlerinin göbeği olan bu bölgede faaliyete geçmesinin ardından hangi rahatsızlıklara davetiye çıkaracaktır?

Bundan çok değil beş-on yıl sonra bölge insanının karşı karşıya kalacağı hastalıklardan başlıcası solunum yolu rahatsızlıkları olacaktır. Önümüzde güncel ve dehşet verici bir salgın örneği var. Aslında aylardır kaygılarımızın temelini oluşturan nedenleri en iyi örnekleyen sebep bu salgındır. Allah korusun, bu zehir bacalarının faaliyette olduğu bir durumda bu salgın yaşansaydı bölgede salgın nedeniyle kaybedeceğimiz vatandaşlarımızın akıbetini tahmin edebilir miydiniz?

Çocuklarım için endişeliyim. Büyüklerim için endişeliyim. Bu güzel şehrin yarınları için endişeliyim!

Biyokütle Zehir Santrali’nin avukatlığına soyunan Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan’a sesleniyorum: “Yarın sizin gidecek bir yeriniz olabilir, ama Çarşambalının ata toprağından başka gidecek yeri yoktur!”

Oltan ve Köleoğlu ailelerinin vekilliğine soyunan Sayın Fuat Köktaş’a sesleniyorum: “Sizlerin farklı farklı bölgelerde ikamet edebileceğiniz mülkleriniz, gayrimenkulleriniz olabilir. Ama Çarşambalının baba ocağından başka yoktur!”

Biyokütle Zehir Santrali’nin manevi ve fahri mimarlığına soyunan Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mustafa Demir’e sesleniyorum: “Siz bu bölgeye sadece seçim dönemlerinde geliyor olabilirsiniz. Ancak Çarşambalının yaşamı bu bölgeye geçiyor!”

Siyasi seyahati hukuksuzlukların ve baskıların sağanak yağmuruyla filizlenmiş iktidar mensuplarının millete rağmen böyle bir hukuksuzluğa karşı kayıtsız kalmak bir kenara, ticari ortağı gibi davranması bizleri hayrete düşürmektedir.

Yarın fani ömrünüz tamamlanıp ahir dünyaya intikal edeceğiniz gün geldiğinde girdiğiniz bu kul hakkını ödeyememenin çaresizliği içindeyken zihninizden “Değer miydi?”  sorusunu eşref-i mahluk olmanızdan ötürü var olduğuna inandığımız vicdanınızın sizlere sormaması adına, santralin sahibi şirketin menfaati doğrultusunda gösterdiğiniz gayretkeşliğinizden vazgeçin!

Çarşambalının tokadı serttir. En azından uğrunda tüm değerlerinizi heba etmeyi göze aldığınız makamlarınızın hatırına bu yanlıştan dönün!

Çarşamba Ovası nitelikli tarım arazisidir.

Genel siyasette kuramadığımız “Memleket Masası’nı” ağabeyleriniz kızmaz ise yerel siyasette kuralım. Çarşamba tarımını nasıl şaha kaldırırız bunu konuşalım.

Yarın o kravatları boynunuzdan çıkardığınızda insan içine çıkabilecek kadar krediniz olsun. Aksi halde doğup büyüdüğünüz bu memleketin sokakları bile sizlere yabancı gelecektir.

Yakın tarih bunun örnekleriyle doludur.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ