HaberCarsamba.net Çarşamba haberleri, samsun haberleri, samsun çarşamba son dakika haberleri

Biyokütle Enerji Santrali’ne Karşı Dikbıyık’ta Açıklama

Çarşamba ilçesi Dikbıyık Mahallesi’nde Oltan Köleoğlu Enerji ve Üretim A.Ş. tarafından Eğercili Mahallesi’ne kurulması planlanan Biyokütle Enerji Santrali’ne karşı açıklamalarda bulunuldu.

Karadeniz Doğa Koruma Federasyonu Başkanı Taner Yılmaz, “16 Eylül günü Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili haberler basına ilk düştükten sonra insanlar araştırmaya başladı. Samsun Valiliği ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yazımızı gönderdik; ‘Biyokütle Enerji Santrali eğer zararlıysa ya da zararsızsa hep beraber gelelim sivil toplum örgütlerinin de olduğu bir komisyon kuralım’ dedik. Biz bunu dedikten 25 gün sonra Samsun Valisi Osman Kaymakam gazetecilere ‘Biz Ziraat Fakültesi, üniversitelere bir komisyon kurdurduk. Bu komisyon bize bir rapor hazırlıyor’ dedi.

Bugün ortaya sandık konsa Samsun’un tüm ilçelerinden Biyokütle Enerji Santrali’nin Çarşamba’da yapılamayacağına dair yüzde 90 civarında oy çıkar. İnşallah açtığımız davaları kazanıp santrali yaptırmadığımızda bu bir başarı öyküsü olarak Türkiye’de yankılanacak. Bu başarının sahibi de sizler olacaksınız. Biz Ankara’dan gelen her kirli yatırımı kabul etmek zorunda değiliz. Samsun’un çevre sorunu var. Siz Tekkeköy’deki çevre sorununu çözemezken buradaki santrali nasıl denetleyeceksiniz? Avrupa’yı bize örnek gösteriyorlar, ama Almanya biyokütle enerji santrallerini sorun çıkarıyor diye kaldırmak istiyor. Rüzgar enerjisi, güneş enerjisi, su enerjisi var, ama bugün güneş enerjisine kota koyuyorlar. Güneş enerjisine neden kota koyduklarını açıklasınlar. Biz ovamızda biyokütle enerji santralini istemiyoruz. Siz Çarşamba Ovası’nı sanayiye mi açmak istiyorsunuz? 1980 ve öncesinden beri Türkiye’de kanunlar bir gecede değişiyor. Burada çöp yakmayacağız diyorsunuz, siz kanun değişikliğine giderek burada çöp yakarsanız kime hesap vereceksiniz? Çarşamba Ovası’nda santral istemiyoruz. Başka santrallerin önünü açmayacağız, Çarşamba Ovası’nı sanayiye açmamak için de elimizden gelen mücadeleyi vereceğiz” şeklinde konuştu.

Yılmaz’ın ardından söz alan Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, şunları söyledi:

“Biz enerjiye veya yatırıma karşı değiliz, biz biyokütle santralinin ovaya yapılmasına karşıyız. Ben buradan açıklama yapan Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan’a sesleniyorum; sen Çarşamba Belediye Başkanı’sın, sen Çarşamba’dan sorumlusun. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı’nın açıklama yapmasını beklememeliydin. Bu halkın yüzde 75’i sana oy verdi, sen neredesin? Seni burada bekliyoruz. Halit Doğan; ‘Santralin zararı yok’ diyor. Ayın 23’ünde miting var, gel orada bize açıklamasını yap. Eğer zararsızsa bizde sizden özür dilemesini biliriz. İktidar partisinde 5 tane vekilimiz var, neden hiçbiri burada yok? Ben Mecitözü’ne gittim vatandaştan da bilgi aldım. ‘Senin köteğini alacağız, çalını alacağız’ demişler ama almıyorlarmış, kesinlikle inanmayın. Sabah olduğunca duman buhar halinde belli oluyormuş, orası bizim buraya yapılacak olan santralin 3’te 1’i büyüklüğünde değil. Çarşamba’da 143 muhtar var, burada iki muhtarımız var. Muhtarların bu konuyla ilgili neden sesi çıkmıyor? Bizim halk olarak üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir şey yok.”

Ergün’ün ardından söz alan Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, “Bu mesele parti meselesi değil, bu Samsun halkının meselesi, Çarşamba Ovası’nın meselesi Türkiye’nin meselesidir. 23 Ekim Çarşamba günü ben Çarşambalıyım diyen, ben ekmeğime sahip çıkarım diyen herkesi Çarşamba’da Abdullahpaşa Meydanı’na bekliyoruz” diye konuştu.

SAMKON Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Şimşek, “Bu bölgenin milletvekilleri, yerel yöneticileri bu bölgede modern tarımı, hayvancılığı, seracılığı değil de bu zehir santralini layık görenlere yazıklar olsun. Ben hiçbir zaman hiçbir siyasetçinin kuyruğunda olmadım, resim çekinip paylaşmadım. Ama o vekillerle, o başkanlarla resim çekinip sosyal medyada yayınlayanlara söylüyorum; ‘Niye sizi yönetenlerin kravatından tutup da hesap soramıyorsunuz?’ 30 yıl önce kanser diye bir şey yoktu, ne zaman ki azot kuruldu sinsi sinsi insanların kanına işledi. 2 sene önce azottan yağan asit yüzünden fındıklarımı kesmek zorunda kaldım. Şimdi bu santral bu ovada farklı bir şeye mi neden olacak. Bu santraller ilgili yurtdışından kişilere, meslek odalarına sordum. İnsan sağlığına da, tarıma da, yeşil dokuya da zararının çok olduğunu söylüyorlar. O zaman birlik içerisinde bu santrale karşı mücadele edeceğiz” diye konuştu.

Son olarak söz alan CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu şunları dile getirdi:

“İsterdim ki bugün bütün ziraat odası başkanları, bütün muhtarlar da aramızda olsaydı. Bugünleri tarih yazacak. Günlerdir bu ovanın kalbine hançer gibi saplanmak istenen enerji santralini konuşuyoruz, tartışıyoruz. Artık çoğumuz bu santralin değil Çarşamba’ya, değil Samsun’a, çevre illere de ne denli zarar vereceğini biliyoruz. Herkesin şunu bilmesini isterim; buradaki hiç kimse yatırıma karşı değil, enerjiye karşı değil. Sadece karşı olduğumuz SİT alanı statüsündeki Çarşamba Ovamızın zehirlenmesine karşıyız. Nefesimiz, gücümüz yettiğince buna karşı hep beraber mücadele edeceğiz. Şahsi çıkarları ve siyasi istikballeri için burada bu santralin kurulmasına rıza gösteren, Samsunumuzun zehirlenmesine müsaade eden ve santral kurulmasına evet diyenlere sesleniyoruz; ‘Biz milletin gücünü, milletin birlikteliğini onlara göstereceğiz. Biz bu santrali Çarşamba Ovası’na kurdurmayacağız.’ Hiçbir irade hiçbir güç milletin iradesinden güçlü değildir. Bu nedenle 23 Ekim Çarşamba günü Çarşamba’da yapacağımız mitingde bende orada olacağım ve hepinizi de oraya bekliyorum.”

Haber: Yaşar KARAMAN – M.Emin COŞKUNDERE

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ