HaberCarsamba.net Çarşamba haberleri, samsun haberleri, samsun çarşamba son dakika haberleri

“Bir Bilenle Bilge Nesil” Projesi Başladı

“Bir Bilenle Bilge Nesil” Projesi’nin bu yıl üçüncüsü düzenlenirken tanıtım toplantısı Çarşamba İmam Hatip Lisesi’nde yapıldı.

Programın açılışında konuşma yapan Eğitim Bir Sen Çarşamba İlçe Başkanı Hasan Demir, “İlim, İrfan ve Hikmet Yolunda Fikre Yönelen, Geleceğe Yürüyen Şuurlu Gençlik” düsturuyla bir aksiyon hareketine dönüşen Genç Memur-Sen’in “Bir Bilenle Bilge Nesil” projesi benimsemiş olduğu mücadele kültürünün bir tezahürüdür. Bu proje  adanmış öğretmenlerimizin öncülüğünde, ortaöğretim düzeyinde okumalar yaparak genelde insanlık tarihinin birikimini, özelde ise medeniyetimizin mirasını sahiplenecek erdemli bir toplumun inşasında öncü nesiller yetiştirilmesini sağlayacaktır.

“Bir Bilenle Bilge Nesil “ projemizin 3 Temel ögesi vardır. Öğretmen, Öğrenci ve Kitaptır.

Bu proje öğrencilerimizin, okuma, anlama, tahlil ve sonunda anladığını yazarak ödüllendirmenin gerçekleştiği bir final programıyla sona erecektir. Proje kapsamında her öğretmen 8 öğrenciden oluşan kitap okuma halkaları oluşturarak, gençlerimizin okuduğu kitabı birlikte analiz eder daha sonra kitapla alakalı kompozisyon yazar. Öğrencinin düşünce dünyası geliştirilmesi amaçlanan bu projede öğrencinin kaleminin de geliştirmesi arzu edilmektedir.

“Bu yıl dört önemli eseri öğrencilerimizle buluşturuyoruz. Bunlardan 1.si Abdulfettah Ebu Gudde’nin Zamanın Kıymeti eseri. Sahip olduğumuz en büyük kıymet olan zamanın değerini anlatan ve İslam âlimlerinin örnek hayatlarını içeren bu kitap gençlerimize örnek olacaktır. 2. Eserimiz ise Cengiz Aytmatov’un günümüzün mankurtlaşan toplum ve insanların sıkıntılarını anlattığı bir roman olan “Gün Olur Asra Bedel”, Zarif yazarımız Cahit Zarifoğlu’nun günlüklerini içeren Yaşamak isimli eser de öğrencilerimizle buluşturduğumuz diğer bir önemli eser, Son olarak ise Halime Toros ‘un 13 tane İslam aliminin hayatını ve yaşamış olduğu coğrafyayı anlattığı Asyanın Kandilleri isimli kitabı öğrencilerimize okutmak istiyoruz.

 “Bir Bilenle Bilge Nesil” 3 yıldır tüm Türkiye’ de uygulanmaktadır.

“Bir Bilenle Bilge Nesil” projesinin 2019-2020 eğitim öğretim yılının ilk öğrenci-yazar buluşmasını 28 Kasım günü Çarşamba Gençlik Merkezi’nde Av. Yazar Hayati İnanç’la gerçekleştireceğiz.

İlçemizde şuana kadar 16 öğretmen ve 125 öğrencimizle bu projeye katılıyoruz.

Projemize destek veren Çarşamba Belediye Başkanımız Sayın Halit Doğan’a, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mustafa Özdemir’e, okul müdürlerimize,  danışman öğretmenlerimize, öğrencilerimize, bize bugün ev sahipliği yapan Çarşamba Anadolu İmam-Hatip Lisesi müdürü Sezai Dikmen’e teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.

Toplantıya Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, AK Parti Çarşamba İlçe Başkanı Taner Özden, Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özdemir ve okul müdürleri ile öğrenciler katıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ