HaberCarsamba.net Çarşamba haberleri, samsun haberleri, samsun çarşamba son dakika haberleri

Başkan Bilgin’den Termik Santral ile ilgili Basın Açıklaması

Yeniden Refah Partisi Çarşamba İlçe Başkanı Av.Caner Bilgin, son günlerde Çarşamba halkının gündemine oturan Biyokütle Enerji Santrali hakkında basın açıklaması yayınlandı. Bilgin basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

ÇARŞAMBA BİYOKÜTLE ENERJİ SANTRALİ
BASIN AÇIKLAMASI
Çok değerli hemşehrilerim şuan Burada siyasi kimliğim ile değil bir Çarşambalı olarak Çarşamba sevdalısı olarak konuşuyorum.
Malumunuz Çarşamba’mızın Eğercili köyünde “Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali” kurulum çalışmaları sessiz sedasız başlamış vaziyettedir. Vatandaşlarımızın birçoğunun burada kurulacak santralden ve çalışma mantığından haberi dahi yoktur. Biyokütle enerjisi ne demek kısaca anlatmak istiyorum;
5346 sayılı Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanun’da biyokütle şu şekilde tanımlanmaktadır: “Organik atıkların yanı sıra bitkisel yağ atıkları, tarımsal hasat atıkları dahil olmak üzere, tarım ve orman ürünlerinden, ve bu ürünlerin işlenmesi sonucu ortaya çıkan yan ürünlerden elde edilen kaynaklara biyokütle denir.”


Yukarıda tabloda belirttiğimiz maddeler biyokütle için kaynak oluşturmaktadır.
Biyokütle santralleri yenilenebilir enerji olarak bilinir. Ancak biyokütle santrallerinin yakma kazanları diğer termik santrallerde olduğu gibi akışkan yataklıdır ve bu kazanlarında kömür, çöp ve atıklar dahil her şey yakılabilir. Bu sebeple Türkiye’de biyokütle santralleri kısa bir sürede çöp ve atık yakma tesisi haline geliyor.
Diğer yandan, biyokütle termik santralleri tarımsal üretime de zarar vererek verim kaybı, üretilen gıdalarda kalitesizliğe sebep olmaktadır.
Biyokütle ve kömür kaynakları birlikte kullanılabilmektedir. Bu yöntem biyokütle enerjisine dayalı teknolojilerin sunmuş olduğu en ekonomik enerji üretim çözümlerinden biridir.
Bu sebeple burada yapılan santralde Çin ve Rusya’dan getirilen ucuz kömürün yakılmayacağının bir garantisi varmıdır? Bu garantiyi verebilecek hiç kimse yoktur. Bundan dolayı özellikle altını çizerek söylüyorum Birileri servetine servet katacak diye Burada 200 bin kişinin sağlığı, çocuklarımızın geleceği, soluyacağımız havamız, yiyeceğimiz tarım ürünleri tehlike altındadır. Söz konusu Biyokütle enerji santrali yerine güneş enerjisi santrallerinin kullanılması gerekmektedir. Şuan 1 Megavatlık güneş santralinin kurulum maliyeti 2.5 Milyon TL’dir. Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali ise 180 Milyon TL’ye kuruluyor ve enerji üretimi 27 Megavattır. Yani hesabı sizler yapın, burada harcanan paranın üçte bir fiyatına aynı enerjiyi üretebilecek güneş enerjisi santrali rahatlıkla kurulabilmektedir. Türkiye şuan yılda sarfettiği enerji miktarının sadece % 1’ini güneş enerjisinden üretmektedir. Almanya ise yıllık güneşlenme süresi bizden daha kısa olmasına rağmen enerji tüketiminin %76 sını doğaya ve insana zarar vermeyen rüzgar ve güneş enerjisinden karşılıyor.
Ayrıca Çarşamba Belediyemizin de bu oluşuma destek vermesi ve hukuka aykırı olarak kendi taş ocağından buranın alt yapı malzemesini çekmesi, tarafımızca teessürle karşılanmıştır.
Şahsımın avukat olması münasebetiyle de Hukuksal olarak da vatandaşlarımızın yanında olacağımızı,zehir saçan bu santrali buraya kurdurtmamak için Beraber mücadele edeceğimizi beyan ederiz.
Buradan Çarşamba Kaymakamımıza, Belediyemize, Büyükşehir Belediyemize, Samsun Valimize, sesleniyoruz Çarşamba’da yapılan zehir santraline destek vermemelerini ve çalışmaların durdurulması için gerekeni yapmalarını rica ediyoruz.
AYRICA TÜM ÇARŞAMBALILARI, ÇARŞAMBALIYIM DEMEKLE GURUR DUYANLARI, STK’ları, Siyasi Partileri ÇARŞAMBAMIZ İÇİN TEK YUMRUK OLMAYA DAVET EDİYORUM.

Yeniden Refah Partisi Çarşamba İlçe Teşkilatı olarak;
YAŞANABİLİR BİR ÇARŞAMBA İÇİN BİYOKÜTLE ENERJİ SANTRALİNE HAYIR! DİYORUZ.


                             AV.CANER BİLGİN
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ