[url=https://hizliresim.com/kI8VUn][img]https://i.hizliresim.com/kI8VUn.gif[/img][/url]
[url=https://hizliresim.com/kI8VUn][img]https://i.hizliresim.com/kI8VUn.gif[/img][/url]
HaberCarsamba.net Çarşamba haberleri, samsun haberleri, samsun çarşamba son dakika haberleri

Aydemir’den Rekolte Açıklaması

Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, bazı kurumlar tarafından 2024 yılı için yapılan fındık rekolte tahmini ile alakalı olarak açıklamada bulundu.

Bazı kurumlar tarafından fındık rekolte tahmininin 750-800 bin ton olarak açıklanması ile alakalı olarak konuşan Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, “Bazı kurumlar 2024 yılında Türkiye’de geçen yıla göre fındık rekoltesinde artış beklendiğini belirterek 750-800 bin tonluk bir rekolte tahmini açıkladı. Ancak bu açıklamanın neye göre yapıldığını bilmiyoruz. Ancak şu anda kahverengi kokarca zararlısı, fındık kokarcası zararlısı ve fındığa zarar verecek diğer etkenler göz önüne alınmadan ve fındıkta çotanak sayımı yapılmamışken yapılan bu açıklamayı inandırıcı bulmuyoruz. Bölgemizde görüştüğümüz Ziraat Odası Başkanlarımız var. Başkanlarımız Artvin, Ordu, Trabzon bölgelerinde rekoltenin düşük olduğunu, Giresun’da ise geçen yıla göre biraz düşük olduğunu dile getiriyorlar. Bölgemizin en önemli geçim kaynağı olan fındıkta Samsun ilimizin doğu ilçeleri yani Çarşamba, Ayvacık, Salıpazarı ve Terme’de de gezdiğimiz fındık bahçelerinde doğum yapan fındık sayısının geçen yıla göre az olduğunu görüyoruz. Bu nedenle 2024 yılında Türkiye genelinde fındık rekoltesini geçtiğimiz yıla oranla daha düşük bekliyoruz” şeklinde konuştu.

REKOLTE TEMMUZ AYI BAŞINDA KESİNLEŞİR

Aydemir, Tarım ve Orman Bakanlığı ve diğer kurumların oluşturacağı komisyonlar ile birlikte fındıkta çotanak sayımlarının yapılması ile net rekoltenin Temmuz ayı başında ortaya çıkacağını sözlerine ekledi.

Haber: M.Emin COŞKUNDERE

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ