HaberCarsamba.net Çarşamba haberleri, samsun haberleri, samsun çarşamba son dakika haberleri

Aydemir’den Fındıkta Kokarca ve Külleme Uyarısı!

Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, fındıkta yeşil kokarca ve külleme hastalığına karşı üreticilerin dikkatli olması konusunda uyarıda bulundu.

Fındık sezonunun yaklaştığını dile getiren Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, “Üreticilerimiz koronavirüs salgını nedeniyle sokağa çıkma yasaklarında tarlalarında çalışmalarını sürdürüyor. Bahar mevsiminin gelmesi ile ilçemizde üreticimiz meyveden sebzeye üretimini sürdürüyor. Mayıs ayı itibariyle üreticilerimiz de fındık bahçelerinde çalışmalarını yoğunlaştırdı, ancak bu süreçte üreticilerimizin yeşil kokarca ve külleme hastalığına dikkat etmesi gerekiyor. Yaptığımız incelemelerde biz herhangi bir hastalığa rastlamadık, ancak oluşabilecek bir hastalığa karşı üreticimizin bahçesinde kapsamlı ilaçlama yapması gerekiyor. Çünkü fındık bahçesi yeşil kokarca veya külleme hastalığına maruz kalması durumunda hem ürün kaybına hem de fındıkta kalite kaybına neden oluyor. Bunun için de üreticilerimizin bu dönemde dikkatli olması gerekiyor” diyerek üreticilere uyarıda bulundu.

FINDIĞA TALEP ARTACAK

Koronavirüs salgını nedeniyle tüm dünyada tarımda düşüş olduğunu dile getiren Aydemir sözlerini şu şekilde noktaladı:

“Koronavirüs salgını nedeniyle tüm dünya etkilendi. Üretimde de düşüş yaşandı. Bu nedenle de bu sene diğer ürünlerde olduğu gibi fındığa da talep artacak ve ihracatta artış yaşanacak. İhracatta yaşanacak olan bu artış da fındık fiyatının artmasına ve üreticimizin fındığının daha çok değer kazanmasına neden olacak.”

Haber: M.Emin COŞKUNDERE

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ