HaberCarsamba.net Çarşamba haberleri, samsun haberleri, samsun çarşamba son dakika haberleri

Armutçu: “Fındık Taban Fiyatı Açıklanmalıdır”

Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu, fındık hasadının yaklaştığını belirterek fındık taban fiyatının açıklanması gerektiğini söyledi.

“Hasat zamanından bir ay öncesinde fındık taban fiyatı açıklanacak mı?” diye soran Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu şunları söyledi:

“Ak Parti Fındık Bölgesi Milletvekillerinden oluşan Fındık Çalışma Grubu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli başkanlığında 2020 yılı hasadı öncesi, üreticinin talep ve beklentilerini değerlendirmek için Ankara’da düzenlenen toplantıda biraraya geldiler.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Ak Parti Samsun Milletvekili sayın Fuat Köktaş, “Fındık Bölgesi Milletvekilleri olarak Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli ile 2020 yılı fındık sezonunu değerlendirmek ve politika oluşturmak, fındık üzerinden yapılan spekülasyonların önüne geçmek adına biraraya geldik. Hasat dönemi başlamadan önce fındık fiyatının açıklanması ve fındıkta belirsizliğin ortadan kalkmasını amaçladık” dedi.

Sayın Milletvekilimizin girişimi ve açıklamaları gayet olumlu. Fındık üreticileri adına kendisine teşekkür ediyorum.

Sayın milletvekili de gayet iyi bilirler ki, fındık üreticilerinin sorunları hasat ve sonrasında yaşadıkları satış veya pazarlama değil ki sadece. Tarım ve Orman Bakanı ile konuşulması gereken, fındığın üretimden satışına kadarki olan tüm aşamaları olmalı. Gübre fiyatları, ilaç fiyatları, taban fiyatı ve satışı gibi…

Şu hususlar mutlaka açığa kavuşturulmalı;

▪︎Pandemi nedeniyle özellikle bu yıl meydana gelen gübre ve ilaç fiyatlarındaki astronomik fiyat artışları taban fiyata yansıyacak mı?

▪︎Gelecek sezon için gübre ve ilaç fiyatlarında indirim yapılacak mı veya destekleme bedeli yükseltilecek mi?

▪︎Hasatını yapan üretici TMO’dan randevu alıp fındığını TMO’ya teslim etmesi yerine, ki taşıma da bir maliyet getirmekte, TMO’nun üreticiden alması sağlanacak mı?

▪︎TMO’nun uyguladığı alım kotası iptal edilip, üreticinin tüccarın vicdanına terk edilmesi son bulacak mı?

▪︎Hasat zamanından en az 1 ay önce taban fiyat açıklaması yapılacak mı?

▪︎En büyük fındık ithalatçısı İtalyan Ferrero, tekel oluşturup istediği fiyattan fındık almaya devam edecek mi?

▪︎Tekelleşmeyle mücadele etmenin yöntemi; hem depolayan hem işleyen hem de ihraç eden bir sistemi devreye sokmaktan ibaretken ve bunları yapan da Fiskobirlik iken, Fiskobirliği asıl belirleyici faktör olarak faaliyete geçirmeyi düşünüyorlar mı?

2020 yılı fındık hasat dönemi yaklaşıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı ise hâlâ taban fiyatı açıklamış değil. Fındık taban fiyatının açıklanmamış olması üreticiyi tedirgin etmektedir. Çünkü fındık üreticisi bankalara ve kooperatiflere olan borcunu kapatmak zorunda olduğundan, belirsizlik endişelerini arttırmaktadır.

Fındık taban fiyatları acilen ve üreticinin beklemiş olduğu fiyattan açıklanmalıdır. Çünkü üretim maliyetlerinin ne kadar yüksek olduğu bilinen bir gerçektir. Üretim maliyetlerinin altında bir fiyat belirlemek, üreticinin üretim yapmasını engellemekte, bu ise ülkemiz açısından büyük kayıplara neden olmaktadır.

Ayrıca, IMF’nin talimatları ile konulan fındık kotasının da ivedilikle kaldırılması gerekmektedir. Dünya fındık üretiminin yaklaşık %75’ini gerçekleştiren ülkemizde, fındık kotasının olması kabul edilemez.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ