HaberCarsamba.net Çarşamba haberleri, samsun haberleri, samsun çarşamba son dakika haberleri

Büyükşehir’den Kahverengi Kokarca Mücadelesine Destek

Samsun Büyükşehir Belediyesi, ‘Kahverengi Kokarca Eylem Planı’ çerçevesinde kentte gerçekleştirilen çalışmalara aktif olarak katılmaya devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi, el broşürleri, afişler, ve yakalama tuzakları gibi materyallerle bu konuda farkındalık oluşturmayı hedefliyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ekipleri, ekosistemi ve biyolojik çeşitliliği olumsuz yönde etkileyen kahverengi kokarcayla mücadele ediyor. Samsun, Karadeniz Bölgesi’nde önemli bir tarımsal potansiyele sahip olduğundan, bu mücadele çalışmaları büyük önem taşıyor. Büyükşehir Belediyesi ekipleri, “gördüğün yerde yok et” sloganını içeren duyuruları içeren afişler ve bilbordlarla birlikte “Kahverengi Kokarca Eylem Planı” çerçevesinde çalışmalarını sürdürüyor.

Samsun ilinin 17 ilçesinde farkındalığın artırılması amacıyla 15 bin adet el broşürü ve 2 bin 250 adet afiş bastırılarak ilgili kurum ve kuruluşlarla iş birliği yapılarak eğitim ve yayım çalışmaları gerçekleştirildi. Ayrıca, tarım alanlarında kahverengi kokarcanın takip edilmesi ve izlenmesi amacıyla 250 adet feromon ve yakalama tuzağı desteği de sağlandı. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün talebi üzerine 100 adet Enstitüye, 150 adet ise İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne teslim edildi.

Ayrıca, 13 fındık ilçesinde tespit edilen 130 mahallede kahverengi kokarcanın aktif döneminde izleme faaliyetleri yürütülecek. Bu şekilde kahverengi kokarcanın mücadele eşiğine ulaştığı alanlar belirlenerek, mücadelede başarı etkinliği artırılmış olacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ